Vytápění, energie poradenství
Poskytuji konzultace v oblasti vytápění a spotřeby energií.
Konzultace jsou poskytovány na základě dlouholetých, praktických zkušeností v oboru vytápění a hospodaření s energiemi v občanském sektoru.
Cílem této služby je:
1/Poskytnout klientovi přehled v možnostech vytápění, a spotřeby energií u budov ve fázi projektové přípravy.
Nebo
2/Snížení nákladů na vytápění a energie ve stávajících objektech pomocí technických opatření.
Cílem této služby není:
Není cílem zprostředkování smlouvy/dodávek energií od jiného dodavatele.
V případě potřeby může být výstupem konzultace písemná zpráva.
Tato služba je zpoplatněna částkou 1.000,- Kč/hod.
Projekt kamen
Projekt kamen
Tento příspěvek má za účel ušetřit Vám zákazníkům i nám kamnářům mnoho překvapení při realizaci kamen popřípadě krbu.
Jsou dvě skupiny zákazníků kteří si chtějí pořídit individuálně stavěné topidlo, tedy kamna, kachlový sporák, krb. Nebo případně hotová, průmyslově vyráběná kamna:
Majitelé novostaveb
Pokud zamýšlíte, byť ve vzdálené budoucnosti, si do svého domu pořídit indiviuálně stavěné topidlo, a jste ve fázi projektové přípravy, je ideální už v této době projekt připravit tak aby bylo topidlo optimálně plnit svou funkci, a aby bylo možné jej vůbec postavit.
Ideálně konzultujte váš, byť zatím „mlhavý“ záměr s kamnářem, který Vám, potažmo projektantovi domu, pomůže najít taková řešení, která budoucí realizaci topidla zjednoduší a zlevní.
Především je třeba položit si a zodpovědět tyto otázky:
- Umístění topidla? Tak aby jeho tepelná a estetická energie byla hospodárně využita.
- Komín. Jeho parametry a umístění.
- Přívod spalovacího vzduchu. Kamna potřebují pro spalování mnoho vzduchu. Tento vzduch je ideální nasávat vně domu, popř ze sklepa.
- Stavební konstrukce. Má podlaha, kde budou kamna stát dostatečnou únosnost? (Kamna mohou mít hmotnost i několik tun!) Nejsou stěny v místě kamen z hořlavých materiálů. Nevedou ve stěnách v sousedství kamen žádné instalace (voda, elektro, plyn)?
- Kde bude umístěno palivo? Jak bude složité ke kamnům palivo dopravit?
Položení si těchto otázek, a jejich ošetření ve fázi projektu domu, Vám ušetří spoustu starostí.
Majitelé již existujících domů:
Zde je potřeba položit si stejné otázky jako majitelů novostaveb.
Jelikož nejčastějším problémem u již existujícícj domů bývá komín, je nutno před začátkem stavby topidla provést jeho revizi. Kladný výsledek této revize je nutností pro správnou a bezpečnou funkci kamen!
Pokud Váš komín je v nevyhovujícím stavu, je nutno provést jeho vyvložkování, případně jinou opravu. V této věci prosím kontaktujte kominického mistra.
Jelikož teplo je jednou ze základních lidských potřeb, společně s vodou, láskou, svobodou a potravou, prosím věnujte při stavbě svého domu této potřebě a jejímu zdroji patřičnou vážnost.
Ať nám stojí a táhnou!
Robert Hásek
kamnář
Termovize - analýza tepelných ztrát staveb
Jako novinku provádíme analýzu tepelných ztrát budov prostřednictvím termovize. Výstupem analýzy je zpráva s fotografiemi vnějšího pláště dané budovy se znázorněním intenzity tepelných uniků po celém vnějším plášti budovy. Zpráva je v elektronické, po dohodě i v „papírové“ podobě
Tato analýza je nezbytností pro správné provedení zateplení budovy. Cena služby pro rodinný dům je 2.500,- Kč (nejsme plátci DPH).
Jak správně topit dřevem
Začněme samotným palivem. V jednom kilogramu dřevní hmoty je uložena energie cca. 4000 Wattů. V tomto případě je jedno o jaký druh dřeva se jedná, k tématu výhřevnosti jednotlivých druhů dřeva se vrátíme v jiném článku.
Ale zpět k hlavnímu tématu. Spalováním dřevo tuto svoji energii uvolní. Záleží jenom na nás jakou část této energie dokážeme využít. Rozhoduje několik faktorů:
- Vlhkost paliva: Nejvhodnější dřevo pro topení má vlhkost 15 až 20%. Této vlhkosti, resp. „suchosti“ dřevo dosáhne po 3 letech uskladnění na dobře větraném a suchém místě. Tedy, nejlépe jako tady:
Čím je dřevo uskladněno v menších kusech, tím rychleji vyschne. Tedy je lepší dřevo sušit již v podobě polínek rozměrově připravených pro přiložení do kamen.
Zobrazit celý článekNaopak i suché dřevo dokáže navlhnout po uložení ve studeném, nevětraném sklepě, který je pro uskladnění dřeva nevhodným místem.
Zde uvedu příklad: dřevo o vlhkosti 30% má výhřevnost již pouze 2000 Wattů na jeden kilogram. Což je pouze 50% ve srovnání se dřevem vlhkosti 20%. Je to dáno tím, že druhých 50% energie, která je ve dřevě obsažená, se spotřebuje na její odpaření v topeništi. Tato odpařující voda pak může kondenzovat v komíně jako dehet, který komínové těleso, nezávisle na tom z jakého materiálu je, narušuje a zkracuje jeho životnost.
- Dalším faktorem je uložení dřeva před samotným přiložením. Pokud dřevo přinesete z venku, ev. z chladné stodoly a ihned jej přiložíte do ohně, snižujete tím účinnost spalování, jelikož dřevo spotřebuje část energie na svoje zahřátí na zápalnou teplotu. Tedy, čím chladnější dřevo přiložíte, tím hůře. Z tohoto důvodu, ale i z důvodu komfortu obsluhy topidla, je vhodné mít někde poblíž přikládacích dvířek zásobu dřeva na na alespoň 1 den, kde se dřevo před přiložením „předehřeje“ a vy nebude muset v mrazivých dnech několikrát denně do nepohody pro nové dřevo. Na nějakou niku pro uskladnění dřeva a jeho transport uvnitř domu je proto dobré myslet již při návrhu topidla. Dobrý kamnář by toto neměl opomenout. Zde je dobré řešení, inspirované našimi předky, a sice přikládáni z chodby: Na chodbu je vždy kratší cesta, než do obývacího pokoje, a také zpravidla snadněji se zde najde potřebný prostor pro „mezisklad“ dřeva. Největším přínosem zde je však, že veškerá manipulace se dřevem, která sebou občas nese i trochu nepořádku, zůstane mimo obývací prostor.
- Zásadním faktorem pro správné topení dřevem je účinnost samotného topidla. Nejvhodnějším typem topidla pro spalování dřeva je bezroštové topeniště, respektive tzv. „biotopeniště“, což je v podstatě zdokonalený typ bezroštového topeniště. Jde o to že pokud je dřevo spalováno v obvyklém roštovém topeništi, tedy v topeništi jehož dno tvoří rošt, je spalovací teplota snižována chladným vzduchem který je přiváděn přímo do středu ohniště. Na proti tomu, u biotopenišť je přiváděn předehřátý vzduch do prostoru nad dno topeniště. Tím je dosaženo, u některých typů biotopenišť až o 60% vyšších spalovacích teplot, než u roštových topenišť. Tím dochází k řádově vyššímu využití energie dřeva. V neposlední řadě jsou i taková topeniště ekologičtější, díky nižšímu obsah škodlivých látek vypouštěných do ovzduší.
- Také bychom měli přikládat tak, aby v jedné vsázce paliva byla pokud možno polínka přibližně stejné velikosti – přiložit jeden špalek o průměru 20 centimetrů a „doložit“ tenkými větvěmi průměru 3 centimetry, rovnoměrnosti a tím ekonomice spalování nepřidá.
- Životnost topidla a potažmo i komína samotného zkracuje i spalování odpadního dřeva opatřeného nejrůznějšími nátěry emaily, či lazurami. Nebo spalování různých OSB desek, dřevotřísek a jiných dřevěných materiálů u kterých jsou použita chemická pojiva. Chemické látky obsažené v nátěrech a pojivech vytvářejí při spalování agresivní sloučeniny, které napadají jak topeniště samo, tak i spalinové cesty. Navíc spalování takovýchto matariálů silně poškozuje životní prostředí.
Přeji Vám dobrý požitek z ohně pod kontrolou!
Robert Hásek
kamnář
Jizerská Kamna, Robert Hásek
Pod Skálou 674, 468 41 Tanvald
info@jizerska-kamna.cz
+420 776 315 216
IČ: 49887203, IČ: CZ49887203
Společnost je zapsaná u Městského soudu v Tanvaldě, složka C 187576